Czym się różni maska do włosów od odżywki?

8110

Kupując preparaty do pielęgnacji włosów, czasami możemy mieć problem z odróżnieniem ich przeznaczenia. Bardzo często zdarza się, że klientki i klienci nie rozumieją różnicy między maską i odżywką do włosów. Te określenia bywają używane zamiennie, ale nie jest to słuszne. Różnica jest diametralna i polega przede wszystkim na składzie, a tym samym na działaniu tych produktów.

Maska i odżywka do włosów – czym się różnią?

Odżywka do włosów to z zasady lekki produkt, który ma za zadanie, jak sama nazwa wskazuje odżywić. Odżywki bardzo często wywierają zaledwie powierzchowne działanie, czyli nie zmieniają struktury włosów, a jedynie poprawiają ich wygląd. W skład odżywek często wchodzą silikony, które mają za zadanie poprawić wygląd i wygładzić włosy. Po użyciu takiej silikonowej odżywki włosy stają się lejące i gładkie, ale działanie to trwa tylko do momentu zmycia preparatu z włosów. Odżywki wykazują słabe działanie regenerujące. Działają tak naprawdę doraźnie i przeznaczone są do natychmiastowej poprawy wyglądu włosów.

Maska natomiast ma za zadanie dogłębnie odżywić włosy i zregenerować ich strukturę. Maski są znacznie „cięższe” od odżywek i bardziej bogate. O ile odżywkę można nałożyć po umyciu i wysuszeniu włosów (przykładowo w wersji bez spłukiwania lub w postaci sprayu), o tyle maski w taki sposób nie zastosujemy. Ona przeznaczona jest do tego, żeby przez określony czas (kilka do kilkudziesięciu minut) odżywiać i regenerować nasze włosy, a po tym czasie należy ją z włosów spłukać. Maski bogate są w oleje, a bardzo gęsta i dość tłusta struktura masek sprawia, że nie można ich stosować w taki sposób, w jaki stosuje się odżywki bez spłukiwania. Zastosowane tak, mocno obciążyłyby i przetłuściły włosy, co w konsekwencji doprowadziłoby do tego, że nasza włosy wyglądałaby jeszcze gorzej.

Dla kogo odżywka a dla kogo maska do włosów?

Odżywki dedykowane są przede wszystkim osobom, które mają dość zdrowe włosy. Jeżeli włosy są nisko lub średnio porowate i nie puszą się zbytnio, a także nie są bardzo zniszczone, to czasami nie ma sensu nakładać na nie masek. Byłyby dla takich włosów po prostu zbyt bogate. Odżywki polecane są dla włosów cienkich i delikatnych, które szybko można obciążyć.

Maski natomiast powinny być stosowane przez osoby, które mają zniszczone (rozjaśnianie i ondulacja) i problematyczne włosy. Dedykowane są głównie dla posiadaczy włosów, których nie można tak łatwo obciążyć i które nie przetłuszczają się zbyt szybko.

W przypadku włosów normalnych, można stosować odżywki i maski zamiennie, np. co drugie mycie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *