Kocanki

Kocanki

Kocanki piaskowe
Kwiat nieśmiertelnika. Kwiatostany kocanek.
Helichrysum arenarium (L.) Moench. — Kocanki piaskowe (rodz. Compositae).

Kocanki piaskowe mają liczne pędy, do 30 cm wysokie, ulistnione, zakończone pomarańczowo-żółto-złocistymi koszyczkami kwiatowymi. Cała roślina jest pokryta srebrzystymi włoskami. Występuje pospolicie na ugorach, glebach piaszczystych, nieużytkach, wydmach.

Kwiaty zbieramy od lipca do sierpnia, przed całkowitym rozwinięciem się koszyczków. Suszymy na powietrzu w przewiewie, w temperaturze poniżej 35°. Po wysuszeniu należy usunąć nadmiar szypułek.

Właściwości lecznicze

Surowcem są kwiatostany (koszyczki kwiatowe) kocanek (Inflorescentid Heli-chrysi, synonim — Flos Sloechados).

Skład chemiczny i działanie

Substancjami leczniczymi tego ziela są flawonoidy (kemferol, izosalipurpożyd), olejek lotny, karotenoidy, kwas ursolowy, substancja gorzka helichryzyna. Działają one żółciotwórczo, żółciopędnie, rozkurczająco oraz pobudzają czynność żołądka.

Zastosowanie

Odwar z kocanek działa z powodzeniem w schorzeniach wątroby, szczególnie powstałych na tle niedostatecznego wytwarzania żółci, w stanach -zapalnych i skurczowych dróg żółciowych. Także w niedokwaśności soku żołądkowego, a tym samym w zaburzeniach trawienia. Helichryzyna pobudza apetyt.

Postać leku

Odwar. Połowę łyżki stołowej kwiatów zalać szklanką ciepłej wody, gotować przez 30 minut, odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *